The little Clay Pot

Lots of things can go in a little Clay Pot

A Day Late and a Dollar Short. March 13, 2010

We have already addressed that sometimes lifestyle, or LIFE in general keeps us from leading a well planned, budgeted existence, so we won’t go over that again…but let’s take note that sometimes when we run into a glitch it takes a while to recoup and heaven forbid that we run into two glitches in a row!

This week my husbands work schedule got changed…so my “routine” of shopping on Thursday or Friday will now have to adjust to shopping on Monday or Tuesday.  Thank you for being patient while we adjust.  So in lieu of some thoughtful banter I am posting my CNY Bounty order that was delivered 3/11/10 and breaking down how I will use it.  Hope to be back in the groove on Monday with some ideas for breakfast and a better format for posting exactly what is being purchased and used each week!

Product

Producer

Price

Use

Milk – Whole – 1 Gal

Evan’s Farmhouse Creamery

$6.31

Mostly for Drinking.  We normally go through about 3 gallons a week.

Yogurt – Orange – Quart

Evan’s Farmhouse Creamery

$4.06

For 1 lunch (with apples and bread) and 1 breakfast (with granola and fruit)

1/2 and 1/2 – 1 qt

Queensboro Farm Products

$1.55

For the husbands coffee

Apples – Empire

Split Rail Apple Farm

$5.53

For lunch.  We normally do slices to make them stretch.

Eggs

Tea Party Acres

$2.93

For cooking, and hard boiled for lunch.

Salad – Bouquet

Finger Lakes Fresh

$2.00

For..salad.

Utility Carrots – 4lb

Stick & Stone Farm

$5.85

These are lovely!  Used in cooking, salad, and as a raw veg.

Breakfast Sausage – bulk

Drover Hill Farm

$6.49

(this was actually out, so I won’t be using it.)

Hot Dogs – All Pork

Ingallside Meadows Farm

$7.80

These are for Monday nights dinner.

Lard – rendered

Ingallside Meadows Farm

$4.52

I will use this for cooking, like Crisco.  But I am thinking I will try to get some more to make soap.

Arm Roast – Large

Mizrahi Manor

$11.41

This will be served on St. Patrick’s day!   See the menu for 3.15.10

Product

Producer

Price

Use

Milk – Whole – 1 Gal

Evan’s Farmhouse Creamery

$6.31

Yogurt – Orange – Quart

Evan’s Farmhouse Creamery

$4.06

1/2 and 1/2 – 1 qt

Queensboro Farm Products

$1.55

Apples – Empire

Split Rail Apple Farm

$5.53

Eggs

Tea Party Acres

$2.93

Salad – Bouquet

Finger Lakes Fresh

$2.00

Utility Carrots – 4lb

Stick & Stone Farm

$5.85

Breakfast Sausage – bulk

Drover Hill Farm

$6.49

Hot Dogs – All Pork

Ingallside Meadows Farm

$7.80

Lard – rendered

Ingallside Meadows Farm

$4.52

Arm Roast – Large

Mizrahi Manor

$11.41

Advertisements
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s